Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (412 entries)

[ctx: block keyword]
en: disclosure
tr: açıklama

[ctx: block title]
en: Details
tr: Ayrıntılar

note: translators: %s is the number of minutes the post will take to read. translators: %s: the number of minutes to read the post.
en: %s minute | %s minutes
tr[0]: %s dakika
tr[1]: %s dakika

[ctx: block description]
en: Show minutes required to finish reading the post.
tr: Yazıyı okumayı bitirmek için gereken dakikayı göster.

[ctx: block title]
en: Time To Read
tr: Okuma süresi

en: The query argument must be an array or a tag name.
tr: Sorgu bağımsız değişkeni bir dizi veya etiket adı olmalıdır.

en: Invalid attribute name.
tr: Geçersiz nitelik adı.

en: Too many calls to seek() - this can lead to performance issues.
tr: seek() fonksiyonuna çok fazla çağrı yapılması performans sorunlarına yol açabilir.

en: Unknown bookmark name.
tr: Bilinmeyen yer imi adı.

en: Too many bookmarks: cannot create any more.
tr: Çok fazla yer imi var: daha fazla yer imi oluşturulamaz.

note: translators: %d is the post ID.
en: Untitled post %d
tr: Başlıksız yazı %d

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
tr: 1440'tan beri baskı. Bu, blok editörü, site editörü ve gelecekteki diğer WordPress çekirdek işlevleri için geliştirme eklentisidir.

note: translators: 1: theme.json, 2: Value name, 3: Value path, 4: Another value name.
en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
tr: %1$s dosyanız %3$s yolu için dinamik bir değer (%2$s) kullanıyor. Ancak, %3$s yolundaki değer de dinamik bir değer (%4$s hedefine işaret ediyor) ve başka bir dinamik değere işaret etmek desteklenmez. Lütfen %3$s doğrudan %4$s hedefine işaret edecek şekilde güncelleyin.

en: Block inspector tab display overrides.
tr: Blok denetçisi sekmeleri geçersiz kılmaları görüntüler.

en: Markup is not allowed in CSS.
tr: Biçimlendirmeye CSS içinde izin verilmiyor.

[ctx: block keyword]
en: page
tr: sayfa

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
tr: Bir sayfayı tüm sayfaların listesi içinde görüntüler.

[ctx: block title]
en: Page List Item
tr: Sayfa listesi ögesi

en: Test the Global Styles color randomizer; a utility that lets you mix the current color palette pseudo-randomly.
tr: Mevcut renk paletini sözde rasgele karıştırmanıza izin veren bir yardımcı program olan Genel Stiller rastgele renklendiricisini test edin.

en: Color randomizer
tr: Rastgele renklendirici

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
tr: Geçerli temanın blok tabanlı şablonları destekleyip desteklemediğini gösterir.

note: translators: %s is post ID to describe the link for screen readers.
en: untitled post %s
tr: başlıksız yazı

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
tr: Ham boyut değeri bir dize, tamsayı veya bir kayan nokta olmalıdır.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
tr: Henüz burada gösterilecek bir içerik yok.

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
tr: Yorumlar önceki sayfa

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
tr: Yorumlar sonraki sayfa

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
tr: $store bir WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg örneği olmalıdır

en: Disables custom spacing sizes.
tr: Özel aralık boyutlarını devre dışı bırakır.

en: Disables output of layout styles.
tr: Düzen stillerinin çıktısını devre dışı bırakır.

note: translators: %s is the search term.
en: Search results for: "%s"
tr: "%s" için arama sonuçları

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
tr: İç bloklar kullanan lister blokunun V2'sinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Active theme spacing scale.
tr: Aktif tema aralık ölçeği.

en: Active theme spacing sizes.
tr: Etkin tema aralık boyutları.

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
tr: theme.json settings.spacing.spacingScale değerlerinden bazıları geçersiz

[ctx: block title]
en: Categories List
tr: Kategori listesi

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s response | %s responses
tr[0]: %s cevap
tr[1]: %s cevap

note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
tr[0]: %2$s için %1$s cevap
tr[1]: %2$s için %1$s cevap

[ctx: block title]
en: Comments
tr: Yorumlar

note: translators: %s: Post title.
en: Response to %s
tr: %s için cevap

en: Response
tr: Cevap

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
tr: Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir ön izlemedir; yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

[ctx: block title]
en: Comments Title
tr: Yorum başlığı

note: translators: %s: Post title.
en: Responses to %s
tr: %s için cevaplar

note: translators: %s: Post title.
en: One response to %s
tr: %s için bir cevap

en: Responses
tr: Yanıtlar

en: One response
tr: Bir cevap

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
tr: Blokları bir yerleşim kapsayıcısında toplayın.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
tr: Farklı görsel konfigürasyonlar kullanarak yorumların görüntülenmesine izin veren gelişmiş bir blok.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
tr: Yorumun gönderildiği tarihi görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
tr: Yorumun yazarının adını görüntüler.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
tr: Bu blok kullanım dışı. Lütfen bunun yerine Avatar bloğunu kullanın.

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
tr: Yorum yazarı avatarı (kullanımdan kaldırıldı)

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
tr: İç bloklar kullanan alıntı blokunun V2'sinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
tr: Bu sitenin ana sayfasına RSS beslemesi eklemek, sitenizi yavaşlatan bir döngüye yol açabileceğinden desteklenmemektedir. Sitedeki yazıları listelemek için <strong>son yazılar</strong> bloğu gibi başka bir blok kullanmayı deneyin.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
tr: Sorgu sonucu bulunmadığında içeriği oluşturmak için kullanılan blok öğelerini içerir.

[ctx: block title]
en: No results
tr: Sonuç yok

[ctx: block title]
en: List item
tr: Liste maddesi

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
tr: Kullanıcının avatarını ekle.

note: translators: %s is the Comment Author name.
en: (%s website link, opens in a new tab)
tr: (%s web sitesi bağlantısı yeni bir sekmede açılır)

note: translators: %s is the Author name.
en: (%s author archive, opens in a new tab)
tr: (%s yazar arşivi yeni bir sekmede açılır)

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
tr: Bir yazı, sayfa veya diğer herhangi bir içerik türünün bağlantısını görüntüler.

[ctx: block title]
en: Read More
tr: Devamını oku

[ctx: block description]
en: The author biography.
tr: Yazar biyografisi.

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
tr: Maalesef bu genel stili görüntülemenize izin verilmiyor.

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
tr: Maalesef bu genel stili düzenlemenize izin verilmiyor.

en: Older Comments
tr: Eski yorumlar

en: Newer Comments
tr: Yeni yorumlar

[ctx: block description]
en: Display post author details such as name, avatar, and bio.
tr: Ad, avatar ve biyografi gibi yazar ayrıntılarını görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: The author name.
tr: Yazar adı.

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
tr: Önceki yorumun sayfa bağlantısını görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
tr: Sonraki yorumun sayfa bağlantısını görüntüler.

en: Icon
tr: Simge

en: Site icon.
tr: Site simgesi.

[ctx: block title]
en: Pagination
tr: Sayfalama

[ctx: block title]
en: Previous Page
tr: Önceki sayfa

[ctx: block title]
en: Page Numbers
tr: Sayfa numaraları

[ctx: block title]
en: Next Page
tr: Sonraki sayfa

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
tr: Yorum sayfalandırması için sayfa numaralarının listesini görüntüler.

note: translators: Accessibility text. %s: Parent page title.
en: %s submenu
tr: %s alt menüsü

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
tr: Kullanılabilir olduğunda, sonraki/önceki yorumlara yönelten, sayfalanmış bir gezinme menüsü görüntüler.

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
tr: Yorum sayfalama

en: Unable to open export file (archive) for writing.
tr: Dışarıya aktarılan (arşiv) dosya yazılması için açılamıyor.

en: Zip Export not supported.
tr: Zip dışarı aktarma desteklenmiyor.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
tr: Bu blok kullanımdan kaldırıldı. Lütfen bunun yerine yorumlar bloğunu kullanın.

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
tr: Bir blok modelini göster.

[ctx: block title]
en: Pattern
tr: Model

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
tr: Yorumu görüntülemek için kullanılan, başlık, tarih, yazar, avatar ve diğer blok öğelerini içerir.

[ctx: block title]
en: Comment Template
tr: Yorum şablonu

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
tr: Bir yorumu yanıtlamak için bir bağlantı görüntüler.

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
tr: Yorum yanıtlama bağlantısı

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
tr: WordPress panosunda yorumu düzenlemek için bir bağlantı görüntüler. Bu bağlantı yalnızca yorum düzenleme özelliğine sahip kullanıcılar tarafından görülebilir.

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
tr: Yorum düzenleme bağlantısı

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
tr: Bir yorumun içeriğini görüntüler.

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
tr: Yorum yazarı adı

en: Theme not found.
tr: Tema bulunamadı.

en: HTML title for the post, transformed for display.
tr: Yazı için HTML başlığı, görüntülenme için dönüştürülmüş.

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
tr: Veritabanında olduğu gibi, genel stil varyasyonunun başlığı.

en: Title of the global styles variation.
tr: Genel stil varyasyonunun başlığı.

en: Global settings.
tr: Genel ayarlar.

en: Global styles.
tr: Genel stiller.

en: ID of global styles config.
tr: Genel stil yapılandırmasının kimliği.

en: No global styles config exist with that id.
tr: Bu kimliğe sahip hiçbir genel stil yapılandırması yok.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
tr: Maalesef bu sitedeki genel stillere erişme izniniz yok.

en: The theme identifier
tr: Tema tanımlayıcısı

note: translators: %s is the Author name. translators: %s is the Comment Author name
en: %s Avatar
tr: %s avatarı

[ctx: block style label]
en: Plain
tr: Düz

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
tr: Bu sitenin ismini gösterir. Bu bloğu güncelleyin ve değişiklikler kullanıldığı her yerde geçerli olsun. Bu ayrıca tarayıcı başlığında ve arama sonuçlarında da görüntülenecektir.

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
tr: Önceki:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
tr: Sonraki:

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
tr: Gezinme menüsüne bir alt menü ekleyin.

[ctx: block title]
en: Submenu
tr: Alt menü

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
tr: İçeriği her sütuna bloklar ekleyerek çok sütunlu olarak göster.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
tr: Bilgileri görüntülemek için satırlar ve sütunlar halinde yapılandırılmış içerik oluşturun.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
tr: Farklı sorgu parametrelerine ve görsel yapılandırmalara dayalı yazı tiplerini görüntülemeye izin veren gelişmiş bir blok.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
tr: Başlık, tarih, öne çıkan görsel, içerik veya alıntı vb. bir yazıyı işlemek için kullanılan blok öğelerini içerir.

[ctx: block title]
en: Post Template
tr: Yazı şablonu

[ctx: block keyword]
en: link
tr: bağlantı

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
tr: Yayınlanmış yazı olmadığı için takvim bloğu gizlendi.

[ctx: block keyword]
en: movie
tr: film

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
tr: Ortam kütüphanenizden bir video gömün ya da yeni bir tane yükleyin.

[ctx: block keyword]
en: poem
tr: şiir

[ctx: block keyword]
en: poetry
tr: şiir

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
tr: Şiir ekleyin. Özel boşluk biçimleri kullanın. Ya da şarkı sözleri alıntılayın.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
tr: Bu blok kullanım dışı. Lütfen bunun yerine Sütunlar bloğunu kullanın.

[ctx: block style label]
en: Stripes
tr: Şeritler

[ctx: block keyword]
en: summary
tr: özet

[ctx: block keyword]
en: document outline
tr: Belge anahattı

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
tr: Yazınızı bir başlık listesiyle özetleyin. Bunları buraya bağlamak için Başlık bloklarına HTML bağlantıları ekleyin.

[ctx: block title]
en: Table of Contents
tr: İçerik tablosu

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
tr: Bloklar arasına boş alan ekleyin ve yüksekliğini özelleştirin.

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
tr: Hap şekli

[ctx: block style label]
en: Logos Only
tr: Sadece logolar

[ctx: block keyword]
en: description
tr: açıklama

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what the site is about. The tagline can be used in search results or when sharing on social networks even if it’s not displayed in the theme design.
tr: Web sitesinin ne hakkında olduğunu bir kaç kelime ile anlatın. Slogan tema tasarımı içinde yer almasa bile arama sonuçlarında ya da sosyal ağlarda paylaşırken kullanılabilir.

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
tr: Bir WordPress kısa kodu ile fazladan özel elemanlar ekleyin.

[ctx: block style label]
en: Dots
tr: Noktalar

[ctx: block style label]
en: Wide Line
tr: Geniş çizgi

[ctx: block keyword]
en: divider
tr: ayırıcı

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
tr: yatay çizgi

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
tr: Fikirler ya da bölümler arasında yatay bir ayraç ile bir aralık oluşturun.

[ctx: block keyword]
en: find
tr: bul

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
tr: Ziyaretçilerin içeriğinizi bulmalarına yardımcı olun.

[ctx: block keyword]
en: feed
tr: besleme

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
tr: Herhangi bir RSS veya Atom beslemesinden gelen girişleri görüntüleyin.

[ctx: block keyword]
en: cite
tr: atıf

[ctx: block keyword]
en: blockquote
tr: alıntı

[ctx: block description]
en: Display the query title.
tr: Sorgu başlığını görüntüle.

[ctx: block title]
en: Query Title
tr: Sorgu başlığı

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
tr: Uygun olduğunda, sonraki/önceki yazı kümesine sayfalandırılmış bir gezinti görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
tr: Önceki yazılar sayfa bağlantısını görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
tr: Sonraki yazılar sayfa bağlantısını görüntüler.

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
tr: Metninizdeki bir alıntıya görsel vurgu uygulayın.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
tr: Espas ve sekmelerinize uyumlu ve biçimlendirmenize de izin veren bir metin ekleyin.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
tr: Yazının, sayfanın veya başka bir içerik türünün başlığını görüntüler.

[ctx: block description]
en: Post terms.
tr: Yazı terimleri.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
tr: Mevcut yazıdan önceki veya sonraki yazının bağlantısını gösterir.

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
tr: Yazı gezinme bağlantısı

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
tr: Bir yazının öne çıkan görselini görüntüle.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
tr: Özeti görüntüle.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
tr: Bir yazının ya da sayfanın içeriğini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
tr: Mevcut gönderi yorumlarının bağlantısını görüntüler.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
tr: Bir yazının yorum formunu görüntüle.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
tr: Bir yazının yorum toplamını görüntüle.

[ctx: block keyword]
en: text
tr: metin

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
tr: Tüm anlatıların temel yapı taşıyla başlayın.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
tr: Tüm sayfaların bir listesini görüntüleyin.

[ctx: block keyword]
en: pagination
tr: sayfalama

[ctx: block keyword]
en: next page
tr: sonraki sayfa

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
tr: İçeriğinizi çoklu sayfa deneyimi ile ayırın.

[ctx: block keyword]
en: navigation
tr: dolaşım

[ctx: block keyword]
en: menu
tr: menü

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
tr: Ziyaretçilerin sitenizde dolaşmasına olanak tanıyan bir bloklar koleksiyonu.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
tr: Dolaşım menünüze bir sayfa, bağlantı veya başka bir öğe ekleyin.

[ctx: block keyword]
en: read more
tr: devamını oku

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
tr: Bu bloktan önceki içerik, arşiv sayfanızdaki alıntıdan gösterilecektir.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
tr: Siteniz bu blok için destek içermiyor.

[ctx: block keyword]
en: image
tr: görsel

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
tr: Daha zengin bir düzen için ortam ve kelimeleri yan yana getirin.

[ctx: block keyword]
en: logout
tr: çıkış yap

[ctx: block keyword]
en: login
tr: oturum aç

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
tr: Giriş ve çıkış bağlantılarını göster.

[ctx: block keyword]
en: numbered list
tr: numaralı liste

[ctx: block keyword]
en: ordered list
tr: sıralı liste

[ctx: block keyword]
en: bullet list
tr: işaretli liste

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
tr: Eski bir bileşen görüntüle.

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
tr: Eski bileşen

[ctx: block keyword]
en: recent posts
tr: son yazılar

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
tr: Son yazılarınızın bir listesini görüntüleyin.

[ctx: block keyword]
en: recent comments
tr: son yorumlar

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
tr: Son yorumlarınızın bir listesini görüntüleyin.

[ctx: block style label]
en: Rounded
tr: Yuvarlatılmış

[ctx: block style label]
en: Default
tr: Varsayılan

[ctx: block keyword]
en: picture
tr: resim

[ctx: block keyword]
en: photo
tr: fotoğraf

[ctx: block keyword]
en: img
tr: görsel

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
tr: Görsel bir açıklama yapmak için bir görsel ekleyin.

[ctx: block keyword]
en: embed
tr: göm

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
tr: Özel HTML kodu ekleyin ve düzenlerken ön izleme yapın.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
tr: Her zaman sitenin ana sayfasına işaret eden bir bağlantı oluşturun. Üst kısımda zaten bir site başlığı bağlantısı varsa genellikle gerekli değildir.

[ctx: block title]
en: Home Link
tr: Ana sayfa bağlantısı

[ctx: block keyword]
en: subtitle
tr: alt başlık

[ctx: block keyword]
en: title
tr: başlık

[ctx: block keyword]
en: section
tr: bölüm

[ctx: block keyword]
en: row
tr: satır

[ctx: block keyword]
en: wrapper
tr: sarıcı

[ctx: block keyword]
en: container
tr: kapsayıcı

[ctx: block keyword]
en: photos
tr: fotoğraflar

[ctx: block keyword]
en: images
tr: görseller

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
tr: Zengin bir galeri içinde bir çok görsel görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
tr: Klasik WordPress düzenleyicisini kullan.

[ctx: block keyword]
en: download
tr: indir

[ctx: block keyword]
en: document
tr: belge

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
tr: İndirilebilir dosya için bir bağlantı ekleyin.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
tr: Sütun bloğunda tek bir sütun.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
tr: Boşluk ve sekmelerinize saygı gösteren kod parçaçıkları görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Display a list of all categories.
tr: Tüm kategorilerin listesini görüntüleyin.

[ctx: block keyword]
en: archive
tr: arşiv

[ctx: block keyword]
en: posts
tr: yazılar

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
tr: Sitenizin yazılarının bir takvimi.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
tr: Düğme tarzı bağlantılarla ziyaretçilerden harekete geçmelerini isteyin.

[ctx: block style label]
en: Outline
tr: Dış çizgi

[ctx: block style label]
en: Fill
tr: Doldur

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
tr: Düğme tarzı bir bağlantıyla ziyaretçilerden harekete geçmelerini isteyin.

[ctx: block keyword]
en: recording
tr: kayıt

[ctx: block keyword]
en: sound
tr: ses

[ctx: block keyword]
en: music
tr: müzik

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
tr: Basit bir ses çalar yerleştirin.

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
tr: Yazılarınızın arşivini görüntüleyin.

en: (Home link, opens in a new tab)
tr: (Ana sayfa bağlantısı, yeni sekmede açılır)

en: Close menu
tr: Menüyü kapat

en: Open menu
tr: Menüyü aç

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
tr: Çekirdek, tema ve kullanıcı kaynaklarından birleştirilmiş stiller.

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
tr: Çekirdek, tema ve kullanıcı kaynaklarından birleştirilmiş ayarlar.

en: Page on front
tr: Öndeki sayfa

en: Show on front
tr: Önde görüntüle

en: Tagline
tr: Slogan

en: Active theme gradients.
tr: Etkin tema gradyanları.

en: Active theme font sizes.
tr: Etkin tema yazı tipi boyutları.

en: Active theme color palette.
tr: Etkin tema renk paleti.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
tr: Site için izin verilen bayt cinsinden maksimum yükleme boyutu.

en: Available image sizes.
tr: Kullanılabilir görsel boyutları.

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
tr: Görsel düzenleme özelliğinin etkin olup olmadığını belirler.

en: Available image dimensions.
tr: Kullanılabilir görsel boyutları.

en: Default size for images.
tr: Görseller için varsayılan boyut.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
tr: Geçerli yerel ayarın sağdan sola (RTL) olup olmadığını belirler.

en: Enables custom units.
tr: Özel birimleri etkinleştirir.

en: Enables custom spacing.
tr: Özel aralığı etkinleştirir.

en: Enables custom line height.
tr: Özel satır yüksekliğini etkinleştirir.

en: Disables custom font size.
tr: Özel yazı tipi boyutunu devre dışı bırakır.

en: Disables custom colors.
tr: Özel renkleri devre dışı bırakır.

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
tr: Blok düzenleyicide gösterilecek olan blok türleri için tüm kategorileri döndürür.

en: List of allowed mime types and file extensions.
tr: İzin verilen mime türlerinin ve dosya uzantılarının listesi.

en: List of allowed block types.
tr: İzin verilen blok türlerinin listesi.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
tr: Geniş/tam hizalamaları etkinleştir/devre dışı bırak.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
tr: Eski bileşen bloğundan gizlenecek bileşen türleri.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
tr: Kapsayıcı bloklarında düzen desteğini etkinleştirin/devre dışı bırakın.

en: Editor styles
tr: Düzenleyici stilleri

en: Enables experimental Site Editor blocks
tr: Deneysel site düzenleme bloklarını etkinleştirir

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
tr: Maalesef blok düzenleyici ayarlarını okuma izniniz yok.

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
tr: Bir arşivi görüntülerken kategorilerin, etiketlerin ve özel sınıflandırmaların açıklamalarını görüntüleyin.

[ctx: block title]
en: Term Description
tr: Terim açıklaması

[ctx: block title]
en: Login/out
tr: Giriş/çıkış yap

[ctx: block title]
en: Custom Link
tr: Özel bağlantı

note: translators: %s: filename.
en: Embed of %s.
tr: %s gömüsü.

en: PDF embed
tr: PDF gömme

en: A link to a post format
tr: Bir yazı biçiminin bağlantısı

en: Post Format Link
tr: Yazı biçimi bağlantısı

en: This content is password protected.
tr: İçerik parola korumalı.

note: translators: 1: Number of comments, 2: post title
en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
tr[0]: <span class="screen-reader-text">%2$s</span> ile ilgili %1$s yorum
tr[1]: <span class="screen-reader-text">%2$s</span> ile ilgili %1$s yorum

note: translators: %s post title
en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
tr: <span class="screen-reader-text">%s</span> ile ilgili yorum yok

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
tr: Sitenizin üst kısım, alt kısım, yan menü gibi farklı genel bölümlerini düzenleyin veya kendi bölümlerinizi oluşturun

[ctx: block title]
en: Page List
tr: Sayfa listesi

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: label for next post link]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
tr: Yorumlar sayfa numaraları

en: Next Page
tr: Sonraki sayfa

note: translators: %s: Template part slug. translators: %s: Template part slug
en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
tr: Şablon parçası silinmiş ya da kullanılamıyor: %s

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
tr: [blok oluşturma durduruldu]

[ctx: block title]
en: Post Terms
tr: Yazı terimleri

[ctx: block title]
en: Comment Date
tr: Yorum tarihi

[ctx: block title]
en: Comment Content
tr: Yorum içeriği

[ctx: block title]
en: Query Loop
tr: Sorgu döngüsü

[ctx: block title]
en: Template Part
tr: Şablon parçası

[ctx: block title]
en: Site Title
tr: Site başlığı

[ctx: block title]
en: Site Tagline
tr: Site sloganı

[ctx: block title]
en: Site Logo
tr: Site logosu

[ctx: block title]
en: Social Icon
tr: Sosyal simge

[ctx: block title]
en: Social Icons
tr: Sosyal simgeler

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
tr: Etiket bulutu

[ctx: block title]
en: Verse
tr: Dörtlük

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
tr: Metin sütunları (kullanım dışı)

[ctx: block title]
en: Table
tr: Tablo

[ctx: block title]
en: Spacer
tr: Aralayıcı

[ctx: block title]
en: Shortcode
tr: Kısa kod

[ctx: block title]
en: Separator
tr: Ayırıcı

[ctx: block title]
en: Group
tr: Grup

[ctx: block title]
en: Search
tr: Ara

[ctx: block title]
en: Pullquote
tr: Alıntı yap

[ctx: block title]
en: Preformatted
tr: Önceden biçimlenmiş

[ctx: block title]
en: Page Break
tr: Sayfa sonu

[ctx: block title]
en: More
tr: Daha fazla

[ctx: block title]
en: Unsupported
tr: Desteklenmeyen

[ctx: block title]
en: List
tr: Liste

[ctx: block title]
en: Latest Posts
tr: Son yazılar

[ctx: block title]
en: Latest Comments
tr: En son yorumlar

[ctx: block title]
en: Navigation
tr: Dolaşım

[ctx: block title]
en: Media & Text
tr: Ortam ve metin

[ctx: block title]
en: Custom HTML
tr: Özel HTML

[ctx: block title]
en: File
tr: Dosya

[ctx: block title]
en: Cover
tr: Kapak

[ctx: block title]
en: Column
tr: Sütun

[ctx: block title]
en: Columns
tr: Sütunlar

[ctx: block title]
en: Code
tr: Kod

[ctx: block title]
en: Calendar
tr: Takvim

[ctx: block title]
en: Buttons
tr: Düğmeler

[ctx: block title]
en: Button
tr: Düğme

[ctx: block title]
en: Audio
tr: Ses

[ctx: block title]
en: Archives
tr: Arşivler

[ctx: block title]
en: Gallery
tr: Galeri

[ctx: block title]
en: Quote
tr: Alıntı

[ctx: block title]
en: Heading
tr: Başlık

[ctx: block title]
en: Image
tr: Görsel

[ctx: block title]
en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Sorry, you are not allowed to access the templates on this site.
tr: Üzgünüz, bu sitede şablonlara erişmenize izin verilmiyor.

en: The id of a template
tr: Şablonun kimliği

en: Edit site
tr: Siteyi düzenle

en: Site logo.
tr: Site logosu.

note: translators: byline. %s: current author. translators: %s: the author.
en: by %s
tr: %s tarafından

en: Search results
tr: Arama sonuçları

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
tr: İçerik

en: Menu
tr: Menü

note: translators: 'Home' as in a website's home page.
en: Home
tr: Ana sayfa

[ctx: block keyword]
en: links
tr: bağlantılar

en: Experiments Settings
tr: Deney ayarları

en: Experimental settings
tr: Deneysel ayarlar

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
tr: Bir hata oluştu, beslemenin kapalı olduğu anlaşılıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: RSS Error:
tr: RSS hatası:

en: Search
tr: Site araması

[ctx: Word count type. Do not translate!]
note: translators: If your word count is based on single characters (e.g. East Asian characters), enter 'characters_excluding_spaces' or 'characters_including_spaces'. Otherwise, enter 'words'. Do not translate into your own language.
en: words
tr: kelimeler

[ctx: block title]
en: Embed
tr: Göm

[ctx: block title]
en: Classic
tr: Klasik

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
tr: Alıntılanan metne görsel vurgu yapın. "Başkalarını alıntılarken, kendimizi anarız." — Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
tr: İçeriğinizin yapısının ziyaretçileriniz (ve arama motorları) için daha anlaşılır kılmak için yeni bölümler ekleyin ve içeriği organize edin.

en: Medium
tr: Orta

en: No archives to show.
tr: Gösterilecek arşiv yok.

en: Title
tr: Başlık

en: Beautiful landscape
tr: Güzel manzara

en: Thanks for testing Gutenberg!
tr: Gutenbergi test ettiğiniz için teşekkür ederiz!

en: Help build Gutenberg
tr: Gutenberg yapımına yardım edin

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
tr: Ek bloklar oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz veya projeye yardımcı olmakla ilgileniyorsanız, <a href="%s">GitHub deposuna</a> gidin.

en: The WordPress community
tr: WordPress topluluğu

en: Code is Poetry
tr: Kod şiirdir

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
tr: Statik veya dinamik, dekoratif veya sade istediğiniz herhangi bir bloğu oluşturabilirsiniz. İşte bir alıntı bloğu:

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
tr: Herhangi bir blok bu hizalamaları seçebilir. Gömülü blok da bunlara sahiptir ve varsayılan olarak duyarlıdır:

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
tr: Yukarıdaki, sadece iki görselli bir galeri. Kaydırmalarla uğraşmadan görsel olarak çekici düzenler oluşturmanın daha kolay bir yolu. Ayrıca, blok değiştiriciyi kullanarak galeriyi tekrar tek tek resimlere dönüştürebilirsiniz.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
tr: Tabii, tam genişlikteki görüntü oldukça büyük olabilir. Ama bazen görsel buna değer.

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
tr: Erişilebilirlik önemlidir &mdash; görselin alt niteliğini unutmayın

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
tr: Eğer yeni, <strong>geniş</strong> ve <strong>tam genişlikte</strong> hizalamaları galerilerle birleştirirseniz, çok hızlı bir şekilde çok zengin bir düzen oluşturabilirsiniz:

en: Media Rich
tr: Ortam zengin

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
tr: Galerinizlerdeki sütun adedini, kenar çubuğunda bulunan blok kontrolcüsündeki kaydırıcıyı sürükleyerek değiştirebilirsiniz.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
tr: Bloklar ihtiyacınız olan her şey olabilir. Örneğin, metninizin kompozisyonunun bir parçası olarak kısaltılmış bir özet eklemek isteyebilirsiniz ya da kocaman, biçimlendirilmiş bir tane göstermeyi tercih edebilirsiniz. Bu seçeneklerin tümü, yerleştiricide mevcuttur.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
tr: Alıntı kaynağına karşılık gelen bilgiler, görsellerin altındaki başlık yazılarına benzer ayrı bir metin alanıdır; bu nedenle kaynağı seçseniz, değiştirseniz veya kaldırsanız bile alıntı yapısı korunur. Onu tekrar eklemek her zaman kolaydır.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
tr: Düzenleyici daha önce kısa kodlar, özel HTML ya da "gizemli et" gömülerinin keşfi gibi yöntemler yerine "bloklar" kullanarak daha kolay, daha zengin bir yazı ve sayfa oluşturma deneyimi sunmaya çabalıyor.

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
tr: Blokların büyük bir faydası, bunları yerinde düzenleyip içeriğinizi doğrudan yönlendirebilmenizdir. Bir alıntının kaynağı veya bir düğmenin metni gibi şeyleri düzenlemek için alanlara sahip olmak yerine, içeriği doğrudan değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki alıntıyı düzenlemeyi deneyin:

en: Visual Editing
tr: Görsel düzenleme

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
tr: Ve bunun gibi <em>listeler</em>, tabii ki :)

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
tr: Düzen blokları, beğeni düğmeleri, manşet görselleri, ayırıcılar, vs.

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
tr: Gömüler, YouTube, Tweetler ya da diğer WordPress yazıları gibi.

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Images &amp; Videos
tr: Görseller ve videolar

en: Text &amp; Headings
tr: Metin ve başlıklar

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
tr: Bir tur deneyin, hiç haberiniz olmayan fakat WordPress'in hali hazırda yazılarınıza ekleyebileceği bir çok şey keşfedebilirsiniz. Şu an burada bulabileceklerinizin kısa bir listesi:

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
tr: WordPress'in yapabileceği her şeyin hızlı bir şekilde ve aynı yerde, arabirim üzerinde size sunulduğunu düşünün. HTML etiketler, sınıflar ya da karışık kısa kod sentakslarının ne olduğunu anlamaya gerek yok. Ekleyicinin —Düzenleyici çevresinde gördüğünüz <code>(+)</code> tuşu— arkasındaki temel mantık bu, ki bu tüm uygun bloklara bakabilmenize ve yazınıza eklemenize olanak sağlıyor. Eklentiler ve temalar kendi bloklarını kayıt edebilirler. Bu da zengin bir düzenleme ve yayınlama deneyiminde yepyeni kapılar açıyor.

en: The <em>Inserter</em> Tool
tr: <em>Ekleme</em> aracı

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
tr: Başlığı seçmeyi ve kaldırmayı ya da düzenlemeyi deneyin. Artık bir görseli ya da metni genel sunumu bozmamak adına pür dikkat seçmeniz gerek yok.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
tr: Eğer temanız bunu destekliyorsa, görsel araç çubuğunda "geniş" butonunu göreceksiniz. Bir deneyin.

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
tr: Görsellerin ve diğer ortamların ele alınması yeni düzenleyicinin en önemli ve birincil işi. Umuyoruz ki görsellere metin ekleme ya da tam genişlik vb. işlemleri eskisinden çok daha kolay yapabileceksiniz.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
tr: Bir resim, bin kelimeye bedeldir

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
tr: Başlıklar da artık ayrı ayrı bloklar, ki bu da içeriğinizin genel organizasyonunun yapısını çıkartmanıza yardımcı oluyor.

en: ... like this one, which is right aligned.
tr: ... bunun gibi, sağa hizalı olanlar.

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
tr: Şu an okuduğunuz en basit blok, <strong>metin bloğu</strong>. Metin bloğunun da yazı içinde rahatça hareket edebilmesi için kendi kontrolleri var...

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
tr: Yeni düzenleyicinin hedefi WordPress'e zengin içeriğin kolay ve tatminkar bir şekilde eklenebilmesi. Tüm yazı sağa sola taşıyabileceğiniz ve etkileşime girebileceğiniz <em>içerik parçalarından</em> —LEGO parçalarına benzer bir yapı— oluşuyor. İmleci sağa sola hareket ettirdiğinizda farklı blokların öne çıktığını ve okları fark edeceksiniz. Okları kullanarak blokları yeniden konumlandırabilirsiniz. Hem de kopyala yapıştır işlemi yaparken bir şeyleri kaybetme korkusu olmadan.

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
tr: Dağlar ve çıktı basımlar

en: Welcome to the Gutenberg Editor
tr: Gutenberg düzenleyicisine hoş geldiniz

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
tr: Küçük

en: Support
tr: Destek

en: No comments to show.
tr: Gösterilecek yorum yok.

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
tr: %1$s - %2$s

en: Select Post
tr: Yazı seçin

en: Select Week
tr: Hafta seçin

en: Select Day
tr: Gün seçin

en: Select Month
tr: Ay seçin

en: Select Year
tr: Yıl seçin

en: Archives
tr: Arşivler

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
tr: Büyük

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
tr: Twitter veya YouTube gibi diğer sitelerden çekilen içeriği gösteren bir blok ekleyin.

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Block
tr: Blok

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
tr: (başlıksız)

en: Close
tr: Kapat

en: Read more
tr: Daha fazla oku

en: Experiments
tr: Deneyler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
tr: Gutenberg geliştirme modu, dosyaların yapılandırılmasını gerektirir. Bağımlılıkları yüklemek için <code>npm install</code> komutunu çalıştırın, dosyaları yapılandırmak için <code>npm run build</code> komutunu ve yapılandırıp değişiklikleri izlemek için <code>npm run dev</code> komutunu çalıştırın. Daha fazla bilgi için <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">katkıda bulunma</a> dosyasını okuyun.

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
tr: Gutenberg Ekibi

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
tr: %s önce

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s from now
tr: %s şimdiye

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
tr: Gutenbergin düzgün çalışması için WordPress %s veya üstü gerekir. Lütfen Gutenbergi etkinleştirmeden önce WordPress sürümünüzü yükseltin.

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Select Category
tr: Kategori seçin
